Przejdź do zawartości Przejdź do Menu głównego Przejdź do Stopki strony

IDN wprowadzenie

Co to jest domena IDN? 

Skrót IDN (ang. Internationalized Domain Name) określa domenę internetową, w której użyte są diakrytyczne znaki narodowe, charakterystyczne dla danego języka, np.: dla języka polskiego będą to następujące znaki: ą, ć, ę, ł, ń, ó, ś, ż, ź.

Dzięki możliwości rejestrowania domen, np. z polskimi znakami, można posługiwać się oryginalnym brzmieniem nazwy (np.: sąd.pl nie sad.pl, kąt nie kat.pl).

Patrząc od strony technicznej, domena IDN występuje w dwóch postaciach:

  • postaci unikodowej z „ogonkami” - zapisanej za pomocą znaków Unikodu, czyli ze znakami diakrytycznymi, charakterystycznymi dla danego języka (np. żaba.pl),
  • postaci ASCII - przekodowanej do znaków ASCII, rozpoczynającej się od prefiksu „xn--” i zawierającej tylko znaki alfabetu łacińskiego (np. xn--aba-22a.pl), w takiej postaci domena przechowywana jest w zasobach DNS (w plikach konfiguracyjnych serwerów DNS).

Czy wiesz, że domeny IDN, to nie tylko domeny z polskimi ogonkami?

Równie dobrze jak żabę.pl, możesz zarejestrować: בית.pl, велосипед.pl, παραλία.pl. Pamiętaj jednak o tym, że nie możesz w jednej nazwie domenowej mieszać znaków z różnych zestawów zdefiniowanych znaków narodowych, np. zamieścić polski ogonek i literę hebrajską. Zgłoszona do rejestracji domena IDN, która oczywiście musi mieć postać ASCII, może zawierać znaki pochodzące tylko i wyłącznie z jednego z zestawów.

IDN w NASK

Przedmiotem umowy z NASK jest rejestracja i utrzymanie nazwy domenowej w postaci ASCII, z prefiksem "xn--" (np. xn--aba-22a.pl), nie jej postać unikodowa (np. żaba.pl).

Domeny w postaci ASCII rejestrowane są zgodnie z aktualnie obowiązującym standardem. NASK nie odpowiada za skutki przyjęcia innego standardu za powszechnie obowiązujący na świecie, niż stosowany w dniu zarejestrowania danej domeny.

Gdzie można zarejestrować domenę IDN?

Domenę IDN możesz zarejestrować za pośrednictwem rejestratorów, którzy podpisali z NASK porozumienie o współpracy partnerskiej. Wszelkie pytania dotyczące opłat i procedury rejestracji kieruj bezpośrednio do nich. Rejestratorzy chętnie przedstawią ci swoją ofertę i pomogą przy rejestracji domeny.

Uwaga! Nazwy IDN w domenie .gov.pl można zarejestrować wyłącznie w NASK. Więcej informacji na temat rejestracji nazw w domenie .gov.pl znajduje się tu.

Tłumacz IDN/ASCII z przeglądarką domen

Za pomocą poniższego narzędzia możesz przetłumaczyć domenę ze znakami narodowymi (czyli zapisaną w postaci unikodowej, np. żaba.pl), na jej postać ASCII (np. xn--aba-22a.pl), i odwrotnie.

Możesz tu również sprawdzić dostępność domeny IDN do rejestracji: