Przejdź do zawartości Przejdź do Menu głównego Go to English version Przejdź do Stopki strony

IDN wprowadzenie

Co to jest domena IDN?

Skrót IDN (ang. Internationalized Domain Name) określa domenę internetową, w której użyte są diakrytyczne znaki narodowe, charakterystyczne dla danego języka, np. dla języka polskiego będą to następujące znaki:
ą, ć, ę, ł, ń, ó, ś, ż, ź.

Dzięki możliwości rejestrowania domen np. z polskimi znakami, można posługiwać się oryginalnym brzmieniem nazwy (np.: sąd.pl nie sad.pl, kąt nie kat.pl).

Patrząc od strony technicznej, domena IDN występuje w dwóch postaciach:

  • postaci unikodowej z „ogonkami” - zapisanej za pomocą znaków Unikodu, czyli ze znakami diakrytycznymi, charakterystycznymi dla danego języka (np. żaba.pl),
  • postaci ASCII - przekodowanej do znaków ASCII, rozpoczynającej się od prefiksu „xn—” i zawierającej tylko znaki alfabetu łacińskiego (np. xn—aba-22a.pl), w takiej postaci domena przechowywana jest w zasobach DNS (w plikach konfiguracyjnych serwerów DNS).
Czy wiesz, że domeny IDN, to nie tylko domeny z polskimi ogonkami?

Równie dobrze jak żabę.pl, możesz zarejestrować: בית.pl, велосипед.pl, παραλία.pl. Pamiętaj jednak o tym, że nie możesz w jednej nazwie domenowej mieszać znaków z różnych zestawów zdefiniowanych znaków narodowych, np. zamieścić polski ogonek i literę hebrajską. Zgłoszona do rejestracji domena IDN, która oczywiście musi mieć postać ASCII, może zawierać znaki pochodzące tylko i wyłącznie z jednego zestawu.

IDN w NASK

Przedmiotem umowy z NASK jest rejestracja i utrzymanie nazwy domenowej w postaci ASCII, z prefiksem „xn—„ (np. xn—aba-22a.pl), nie jej postać unikodowa (np. żaba.pl).

Domeny w postaci ASCII rejestrowane są zgodnie z aktualnie obowiązującym standardem. NASK nie odpowiada za skutki przyjęcia innego standardu za powszechnie obowiązujący na świecie, niż stosowany w dniu zarejestrowania danej domeny.

Gdzie można zarejestrować domenę IDN?

Domenę IDN możesz zarejestrować za pośrednictwem rejestratorów, którzy podpisali z NASK porozumienie o współpracy partnerskiej. Wszelkie pytania dotyczące opłat i procedury rejestracji kieruj bezpośrednio do nich. Rejestratorzy chętnie przedstawią swoją ofertę i pomogą przy rejestracji domeny.

Uwaga!

Nazwy IDN w domenie .gov.pl można zarejestrować wyłącznie w NASK. Więcej informacji na temat rejestracji nazw w domenie .gov.pl znajduje się na tej stronie.

Tłumacz IDN/ASCII z przeglądarką domen

Za pomocą poniższego narzędzia możesz przetłumaczyć domenę ze znakami narodowymi (czyli zapisaną w postaci unikodowej, np. żaba.pl) na jej postać ASCII (np. xn--aba-22a.pl), i odwrotnie.