Rejestracja
Gdzie zarejestrować domenę?
Domenę można zarejestrować za pomocą rejestratorów, którzy podpisali z NASK porozumienie o współpracy partnerskiej. Wszelkie pytania dotyczące opłat i procedury rejestracji kieruj bezpośrednio do nich. Rejestratorzy chętnie przedstawią ci swoją ofertę i pomogą przy rejestracji domeny.
Gdzie sprawdzić czy domena jest dostępna dla rejestracji?
To, czy dana nazwa jest dostępna do rejestracji, sprawdzisz w przeglądarce domen.
Najprościej mówiąc, domena to niepowtarzalna nazwa, która identyfikuje użytkownika w Internecie, jego stronę www, pocztę email. Pełna nazwa domenowa składa się z ciągu nazw oddzielonych kropkami. Na końcu (po prawej stronie) zawsze znajduje się domena najwyższego poziomu. W przypadku Polski jest to ".pl".
Każda nazwa musi być zarejestrowana w głównym rejestrze odpowiedzialnym za daną domenę najwyższego poziomu. Główny rejestr domeny krajowej ".pl" prowadzi NASK. Zasady rejestracji nazw w domenie .pl określa Regulamin nazw domeny .pl.
Jak zarejestrować domenę?
Jaka powinna być składnia domeny?
Domena może składać się wyłącznie z liter alfabetu łacińskiego, cyfr oraz znaku „-„ (minus). Znak „-„ nie może występować na początku, na końcu oraz jednocześnie na 3 i 4 pozycji w nazwie domeny. Wyjątek stanowią domeny IDN z prefiksem „xn—„ (więcej informacji na temat takich domen znajdziesz na tej stronie). Domena może zawierać maksymalnie 63 znaki, nie licząc rozszerzenia (np.: .pl, .com.pl).
Nie, nie jest możliwa rejestracja nazw domen będących nazwami usług sieciowych: ldap, mailto, news, sip, tel, www, ftp, http, https.
Rodzaje domen obsługiwanych przez NASK:
- Domena krajowa „.pl” oraz domeny regionalne i funkcjonalne
Poza rejestracją nazw w domenie najwyższego poziomu (.pl), umożliwiamy również rejestrację nazw w obsługiwanych przez nas domenach regionalnych (np.: .waw.pl, .slask.pl, .mazury.pl) i funkcjonalnych (np.: .com.pl, .biz.pl, .org.pl). - Domeny IDN z narodowymi znakami diakrytycznymi
Skrót IDN (ang. Internationalized Domain Name) określa domenę internetową, w której są użyte diakrytyczne znaki narodowe charakterystyczne dla danego języka np.: dla języka polskiego będą to następujące znaki: ą, ć, ę, ł, ń, ó, ś, ż, ź.
Dzięki możliwości rejestrowania domen, np. z polskimi znakami, można posługiwać się oryginalnym brzmieniem nazwy. Od teraz „sąd.pl” to nie „sad.pl”, a „kąt.pl” to już nie „kat.pl”. Więcej informacji na temat domen IDN znajdziesz na tej stronie.