Przejdź do zawartości Przejdź do Menu głównego Go to English version Przejdź do Stopki strony

18 grudnia 2022 roku obchodzimy 20-lecie powstania Programu Partnerskiego NASK

W 2022 roku mija 20 lat od uruchomienia Programu Partnerskiego NASK, skierowanego do podmiotów, które chcą pośredniczyć w rejestracji nazw w domenie .pl

Pod koniec 2002 roku w Rejestrze domeny .pl istniało niecałe 160 tysięcy nazw. Rynek domeny .pl był dużo mniejszy, a wprowadzenie przez NASK Programu Partnerskiego, czyli współpracy z rejestratorami w modelu „registry-registrar-registrant”, stanowiło impuls do jego rozwoju. Po trzech latach od startu Programu Partnerskiego zarejestrowanych było już ponad 440 tysięcy nazw domeny .pl. Poza rosnącym zainteresowaniem domenami, ważnymi czynnikami rozwoju rynku była aktywność i coraz większe doświadczenie rejestratorów, do których abonent mógł zgłosić się w sprawie rejestracji domeny .pl.

Na koniec trzeciego kwartału 2022 w Programie Partnerskim NASK uczestniczyło ponad 200 rejestratorów z 24 krajów. 134 rejestratorów, obsługujących łącznie ponad 1,6 mln nazw domeny .pl, miało siedzibę w Polsce. 51 rejestratorów z siedzibą w innych krajach europejskich obsługiwało ponad 542 tys. nazw domeny .pl., a 26 rejestratorów z siedzibą poza Europą obsługiwało prawie 366 tys. nazw domeny .pl. Liczba abonentów domeny .pl wyniosła 1 119 002.

Z okazji jubileuszu we wrześniu zorganizowane zostało spotkanie okolicznościowe dla Partnerów NASK.
Dziękujemy naszym Partnerom za 20 lat współpracy!

Zapraszamy do obejrzenia animacji.