Przejdź do zawartości Przejdź do Menu głównego Go to English version Przejdź do Stopki strony

NASK PIB zwiększa bezpieczeństwo i wydajność usługi DNS dla domeny .pl

NASK PIB zwiększa bezpieczeństwo i wydajność usługi DNS dla domeny .pl

Rejestr domeny .pl w NASK zwiększa bezpieczeństwo i wydajność usługi DNS dla domeny .pl poprzez rozszerzenie sieci anycast DNS, dzięki współpracy z kolejnymi globalnymi dostawcami tej usługi.

Od sierpnia 2019 roku usługa anycast DNS dla domeny krajowej .pl jest świadczona przez Canadian Internet Registration Authority (CIRA) z siedzibą w Ottawie, natomiast od września także przez ipcom GmbH, spółkę zależną nic.at z siedzibą w Salzburgu. Obydwaj dostawcy usługi są równocześnie operatorami rejestrów domen krajowych ccTLD, odpowiednio kanadyjskiego .ca oraz austriackiego .at.

Chmura anycast składa się z wielu serwerów DNS (Domain Name System) rozproszonych geograficznie, jednak posiadających ten sam adres IP. Zapytanie o adres IP dla nazwy określonej domeny jest kierowane do najbliższego geograficznie serwera DNS chmury anycast. Skutkiem takiego rozwiązania jest skrócenie czasu odpowiedzi na zapytania o adres nazwy w domenie .pl oraz zwiększenie odporności krajowego internetu na ataki DDoS.

Rejestr domeny .pl w NASK posiada własną chmurę anycast DNS, jak również współpracuje z kilkoma globalnymi dostawcami tej usługi.