Przejdź do zawartości Przejdź do Menu głównego Go to English version Przejdź do Stopki strony
baner

Konferencja Data Act 2024

Głos NASK w dyskusji o Data Act

14 maja 2024 w Warszawie odbyła się konferencja Data Act zorganizowana przez Puls Biznesu. Dr hab. Katarzyna Chałubińska-Jentkiewicz, Dyrektorka Pionu Rejestru Domen Internetowych w NASK, wystąpiła w panelu poświęconym wpływowi Data Act na obrót danymi, prawa i obowiązki posiadaczy oraz odbiorców danych. Wśród prelegentów znaleźli się także dr Krzysztof Korus i mecenas Artur Piechocki.

zdjęcie z konferencji

22 grudnia 2023 r. w Dzienniku Urzędowym UE opublikowano Data Act (Akt w sprawie danych), który ma na celu wykorzystanie rosnącej ilości danych generowanych przez nowoczesne urządzenia oraz rozszerzenie dostępu do tych danych dla szerokiego grona podmiotów. Rozporządzenie to stanowi kluczową zmianę w modelu zarządzania danymi w Unii Europejskiej. Dotyczy ono nie tylko danych osobowych, regulowanych przez RODO, ale także danych nieosobowych. Co pokazuje, jak ważne stają się dane w nowoczesnych gospodarkach oraz jak szybko rozwija się sieć cyfrowych zależności między urządzeniami.

Dane tworzą informacje. Informacje tworzą wiedzę. Wiedza jest władzą. Data Act to wyjątkowe rozporządzenie, które w mojej ocenie, jest elementem strategii Unii Europejskiej. Pozwoli budować przeciwwagę dla rynku państw trzecich, tworzyć potęgę ekonomiczną UE. Data Act ma sprzyjać innowacyjności i konkurencyjności. Świat cyfrowy nie jest jednolitym rynkiem, ale niezwykle rozproszonym i przez Data Act UE rozpoczyna walkę o Big Data – powiedziała dr hab. Katarzyna Chałubińska-Jentkiewicz.

Dyrektorka Pionu Rejestru Domen Internetowych w NASK stwierdziła, że jesteśmy świadkami tsunami legislacyjnego UE, które zaczęło się od RODO, kolejna była dyrektywa re use, w sprawie otwartych danych i ponownego wykorzystywania informacji sektora publicznego. Następnie pojawiły się Data Governance Act, Digital Services Act, NIS 2. Jej zdaniem kolejność ich wprowadzenia nie jest przypadkowa: UE najpierw zajęła się regulacjami dotyczącymi sektora publicznego, w dalszej kolejności danymi przedsiębiorców, aż przyszła kolej na ochronę prywatności i danych obywateli, użytkowników sieci. To pokazuje, że UE konsekwentnie realizuje swoją strategię.

Data Act ma się Unii przydać i mają skorzystać na nim jej obywatele. Rozporządzenie wprowadza nowy zakres ochrony. Unia chce chronić dane generowane przez użytkowników i pierwszy raz jest mowa o kontroli, której wcześniej system nie zapewniał.

Dr hab. Katarzyna Chałubińska-Jentkiewicz stwierdziła, że cieszy ją to, iż Data Act dotyka kwestii bezpieczeństwa, analizy ryzyka, a prawodawca umożliwia organom władzy publicznej dostęp do danych. Skorzystają z tego obywatele, państwo. Badacze bardzo czekają na możliwość nieograniczonego dostępu do danych. Z punktu widzenia naukowca, to niezwykle ciekawy temat – spuentowała.