Przejdź do zawartości Przejdź do Menu głównego Go to English version Przejdź do Stopki strony

Dzień Domeny Internetowej

Dzisiaj obchodzimy Dzień Domeny Internetowej!

37 lat temu, 15 marca 1985, zarejestrowano pierwszą domenę komercyjną „symbolics.com”, utrzymywaną do dziś. W rocznicę tego wydarzenia obchodzony jest na całym świecie Dzień Domeny Internetowej.

Czym jest domena? Najprościej mówiąc, jest to niepowtarzalna nazwa, która identyfikuje użytkownika w Internecie, jego stronę www, pocztę elektroniczną. Pełna nazwa domenowa składa się z ciągu nazw oddzielonych kropkami. Na końcu (po prawej stronie) zawsze znajduje się domena najwyższego poziomu. W przypadku Polski jest to „.pl”.

W Rejestrze domeny .pl istnieje obecnie ponad 2,5 mln domen. Większość abonentów wykorzystuje je do prowadzenia w sieci www swojego biznesu i promocji własnej działalności za pomocą stron internetowych. Wielu z nich korzysta także z możliwości komunikacji za pośrednictwem poczty elektronicznej, utworzonej we własnej domenie.

O tym, jak zmieniała się domena .pl w ubiegłym roku, można dowiedzieć się z poniższej animacji - zapraszamy do jej obejrzenia. Zachęcamy do zarejestrowania własnej, niepowtarzalnej domeny .pl, która pomoże zaistnieć w Internecie!

Domena .pl - fakty i liczby 2021: